תקלות והצעות לשיפור אתר צה"ל
מסלול "צמרת"-המסלול הצבאי לרפואה

תיאור מסלול "צמרת"
מסלול "צמרת" כפי שמעיד עליו שמו בנוי להכשיר את חניכיו לכיבוש השיאים הגבוהים ביותר. המסלול חרט על דגלו צבא,מצוינות רפואה ותהילה.
עתודאים במסלול זה ייבחרו בקפידה,בהתאם לסטנדרטים הגבוהים של הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית, ותוך בחינה מדוקדקת של יכולותיהם  והתאמתם האישית להיות חוד  החנית  של חיל הרפואה בעשורים הבאים .
המסלול פתוח בעיקר לעתודאים שסיימו כיתה י"ב , המעוניינים ללמוד רפואה במסגרת העתודה ובעלי נתונים מתאימים לכך.
הליך המיון והקבלה של המועמדים למסלול זהה להליך המקובל בפקולטה לרפואה. לאחר  שהנרשמים  נמצאים מתאימים להמשך המיון מבחינת נתוניהם האקדמיים (ממוצע בגרות וציון פסיכומטרי) הם עוברים הערכה צבאית שבה נבדקת בין היתר התאמתם להיות קצינים בצה"ל . לאחר מכן, כמו כל מועמד אחר, הם יעברו את שלב הראיונות האישיים המבוצע ע"י צוות מראיינים משולב של אנשי אקדמיה מהאוניברסיטה וקצינים בכירים מחיל הרפואה.
מי שיעבור בהצלחה את כל שלבי המיון ויימצא ראוי,  יוכל להתחיל את לימודי הרפואה שלו במסלול יוקרתי זה המשלב לימודי רפואה מלאים לצד תכנים נוספים שיכשירו אותו  או אותה להיות קצין ,רופא קרבי ומנהיג בחיל הרפואה של צה"ל .
שלש השנים הראשונות הן שלב הלימודים הקדם קליניים המתבצע בקמפוס עין כרם ובקמפוס גבעת רם בירושלים, ושלוש השנים הבאות הן שלב הלימודים הקליניים המתבצע בבתי חולים המסונפים לאוניברסיטה העברית בירושלים.
כחלק מהמסלול יוקם לראשונה מכון מחקר לרפואה צבאית שיהווה אבן היסוד להכרה בייחודיות הרפואה הצבאית, כפי שנעשה בצבאות מתקדמים בעולם.
בקרב סגל המורים ישתלבו בכירי חיל הרפואה שיתרמו מהידע  והניסיון שלהם.
כבר מהשנה הראשונה ללימודים ישולבו בתוכנית הלימודים תכנים הקשורים לרפואה הצבאית. כך למשל , בקורס פיזיולוגיה יינתן דגש לרפואה ימית, רפואה תעופתית ופיזיולוגיה של מאמץ, ובקורס אתיקה ידונו דילמות  מחיי  היומיום של הרופא לצד המצבים הייחודיים לרפואה הצבאית וכיוצא באלו. בשנים הקליניות ,מעבר לתוכנית החובה של כל סטודנט לרפואה,יינתן דגש לתחומים ייחודיים נוספים, כגון : טראומה,רפואה ראשונית, מיון רפואי ורפואה תעסוקתית .
נדבך נוסף בתכני הלימוד הינו העשרה בתחום המנהיגות ,ניהול ופיקוד ובתחומי הציונות  וההיסטוריה של עם ישראל. המסלול כולל גם תכנית מרתקת של סיורים באתרים  צבאיים, רפואיים, היסטוריים וכן תכנית חברתית עשירה ומגוונת .
המסלול מוגדר כמסלול מצויינות וככזה מעודד מצויינות. אחת מנגזרות הענין הינה אפשרות לבצע במקביל ללימודי הרפואה גם תואר שני בנושאים מגוונים (כגון: בריאות הציבור,מנהל מערכות בריאות, רפואת חירום) ואף תואר ד"ר פילוסופיה.
אנו נעשיר את הידע של הסטודנטים גם מהנעשה בעולם בתחום הרפואה הצבאית  ונשאף לכך שיכירו ויבקרו בבתי חולים צבאיים גם בחו"ל.
ברי לנו כי נדרשת השקעה מירבית כדי לעמוד בכלל האתגרים המתוארים, לכן כדי להמעיט בטרדות היומיום של הסטודנט מונהגות מספר הטבות וביניהן: פטור מתשלום שכר הלימוד לכל השנים והבטחת מעונות בקרבת הקמפוס וכלכלה ללא תשלום. באופן זה יתאפשר לסטודנטים להקדיש את כל זמנם ללימוד והעמקה בחומר, מה שאינו מתאפשר בדרך כלל לסטודנטים מן השורה.
עם סיום חוק לימודיהם, יתגייסו בוגרי התכנית לשירות צבאי ביחידות השדה של חיל הרפואה, שם יוכלו להביא לידי ביטוי את יכולותיהם בתחום הרפואה הקלינית, הניהול והפיקוד.

היתרונות של מסלול "צמרת" :
- מדובר במסלול מצוינות .
- תכנית לימודים משלבת תכנים ברפואה צבאית בנוסף ללימודי רפואה מלאים.
- תכנית העשרה בתחום מנהיגות ,ניהול ופיקוד,ציונות והיסטוריה.
- גיבוש חברתי תוך קיום ערבי חברה, סיורים, מועדון לסטודנטים.
- מנהלת  צבאית ואקדמית הזמינה לסטודנטים בכל עת לסיוע בכל בעיה. 
- מימון מלא של שכר לימוד, מימון מעונות ועוד.
- אפשרות ללימודי תואר שני ולימודי PHD במסגרת המסלול ללא עלות נוספת

*הרישום ל"צמר"ת" יבוצע באמצעות האתר "עולים על מדים"
*לימודי רפואה במסגרת "צמר"ת" יתקיימו רק באוניברסיטה העברית בירושלים.


 

 

הקוד האישי | עיקרי חוק שירות וביטחון | אמנת השירות | צור קשר
אתר זה הוקם ע"י צה"ל- לשם ומיטב :: כל הזכויות שמורות לצה"ל